Motorlu Kurye Nasıl Olunur, Olma Şartları Nelerdir?

Şirket Kurma

Motorlu kurye, motosikletle kurye hizmeti veren her türlü nesnenin bir adresten diğer adrese taşınmasında görev alan kişiye denilir. Özellikle Koronavirüs (2019-nCoV) pandemisi sürecinde son derece öne çıkan bu meslek grubu, kritik bir taşıma görevi icra etmektedir. Motorlu kurye olmak için genel itibarıyla A1 veya A2 ehliyet sahibi olmak yeterli görülmektedir. Bunun yanında ekstra bir diploma veya sertifikasyon gerektirmez. Motorlu kuryenin hizmet verdiği bölgedeki rotasına hakim olması, gidilecek adrese çıkan kısa yolları bilmesi ve aktif bir manevra kabiliyetine sahip olması ondan beklenen diğer özelliklerdir. Bununla birlikte, trafikte sağduyulu davranması ve müşterilere karşı her daim güler yüzlü olması kuryenin olmazsa olmazlarındandır.

Motorlu Kurye Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Motorlu kurye olunması için diploma gibi herhangi bir yetkinliğe gerek olmadığından sadece kullanılan motorun ehliyetine sahip olmak yeterlidir. Ancak iletişim becerisi son derece iyi olan ve aldığı gönderiye gereken hassasiyeti gösterip aldığı biçimde teslim eden kuryeler, diğerlerine nazaran meslekte daha fazla tutunabilir. Bu kriterlere sahip kişiler, her türlü sektörde motorlu kurye mesleğini yapabilirler. Motorlu kuryeler, hizmet verilen alandaki adreslere hakim olmalı ve sipariş verildiği anda gidecekleri rotayı kendileri kolayca belirlemelidirler. Tüm bunların yanında kuryelik yapacak kişi açısından, bu işi yapan firmanın da güvenilir olmasına özen gösterilmelidir. Firmayla ilgili orada çalışanlardan veya çevreden ayrıntılı bilgi edinilebilir.

Motorlu Kurye Nelere Dikkat Etmelidir?

Motorlu kurye, mesleğini icra ederken vaktinin çoğunu trafikte geçirir. Bu nedenle, ondan trafikte yol alırken ve bir yere yetişmeye çalışırken sabırlı olması ve kurallara uyması beklenir. Hız kurallarına kesinlikle riayet etmelidir. Motorlu kuryenin kask, dizlik ve eldiven takması zorunludur. Bunun yanında firmanın kuryeye korumalı bir kurye kıyafeti temin etmesi gerekir. Kurye ekipmanları iş yerinden talep edilmeli ve ekipmanların kaliteli olmasına özen gösterilmelidir.
Motorlu kuryenin, taşıdığı gönderiye gerekli hassasiyeti göstermesi kendisinden beklenir. Taşımış olduğu bu gönderinin kendisine emanet edildiği bilinciyle hareket etmelidir. Gönderiyi teslim aldığı biçimde alıcıya teslim etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

en son trend